Strona głównaAktualnościZabezpiecz się przed włamaniem!

Zabezpiecz się przed włamaniem!

Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości (European Crime Prevention Network – EUCPN) przypomina o zabezpieczeniu mieszkania przed włamaniem przed wyjazdem na urlop. W ostatnich latach polska Policja odnotowała rocznie około 20 000 kradzieży z włamaniem do domów i mieszkań. Dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz zabezpieczyć swój dorobek.

Jak zabezpieczyć się przed włamaniem?

  • Przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy doniczką.
  • Pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.
  • Planując urlop, rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót.
  • Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Choć zabezpieczenie może być kosztowne, zainwestujmy w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu. Pamiętajmy, złodziej, typując dom do włamania, wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania!
  • Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy dopiero po powrocie.

EUCPN, czyli Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości

Państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą wymieniać między sobą informacje i doświadczenia dotyczące zapobiegania przestępczości dzięki sieci EUCPN. Sieć zapewnia również dostęp do dobrych praktyk i rozwiązań legislacyjnych, w tym także do projektów profilaktycznych prowadzonych w innych państwach członkowskich. Dzięki tym działaniom, EUCPN przyczynia się do rozwoju różnych aspektów zapobiegania przestępczości na poziomie Unii Europejskiej oraz wspiera działania z tego zakresu na poziomie krajowym i lokalnym.

Jakie są jej zadania?

  • Promowanie działań w dziedzinie zapobiegania przestępczości na terenie krajów członkowskich;
  • Ułatwienie współpracy, kontaktów oraz wymiany informacji i doświadczeń między podmiotami zajmującymi się zapobieganiem przestępczości;
  • Gromadzenie i przekazywanie informacji dotyczących dobrych praktyk w zakresie działań w dziedzinie zapobiegania przestępczości;
  • Organizowanie konferencji (w tym w związku z przyznawaniem dorocznej Europejskiej Nagrody w dziedzinie Zapobiegania Przestępczości – ECPA).

W skład EUCPN wchodzą państwa członkowskie UE z wyłączeniem Wielkiej Brytanii (wystąpiła z Sieci 1 grudnia 2014 r.).

Źródło informacji: www.gov.pl, www.eucpn.org

Pozostałe artykuły