Strona głównaAktualnościZadbajmy o wygląd otoczenia bloków - odpady wielkogabarytowe

Zadbajmy o wygląd otoczenia bloków – odpady wielkogabarytowe

Przypominamy, aby śmieci wielkogabarytowe wynosić 1 dzień przed zaplanowanym wywozem – dzięki temu unikniemy wielkich składowisk śmieci, które gromadzą się przed altanami śmietnikowymi w trakcie miesiąca.

Odbiór śmieci zaplanowany jest przez MPO w każdy 1. i 3. piątek miesiąca

Niestety zarówno z naszych obserwacji, jak i obserwacji mieszkańców, którzy zgłosili nam problem, wiemy, że wywóz nie zawsze odbywa się według harmonogramu. Dlatego oprócz próśb telefonicznych i mailowych wysyłanych przez pracowników Spółdzielni, Zarząd Spółdzielni dwukrotnie wysłał oficjalne pisma do MPO w tej sprawie.  Ponadto Zarząd Spółdzielni w przyszłym tygodniu planuje spotkanie z Zarządem MPO, którego tematem będzie przywrócenie terminowego odbioru odpadów wielkogabarytowych.

MPO

Bez wspólnego dbania o nasze otoczenie niestety nie jesteśmy w stanie utrzymać należytego porządku wokół nieruchomości, gdy śmieci są wynoszone w innych dniach niż dzień poprzedzający wywóz.

Przy altanach często zalegają również śmieci, które nie należą do odpadów wielkogabarytowych – w takich przypadkach pracownicy Spółdzielni muszą zamawiać dodatkowo płatny wywóz, którym jest obciążana dana nieruchomość, przy której znajdowały się śmieci.

Co należy do odpadów wielkogabarytowych?

 • meble (szafy, szafki kuchenne, wersalki, krzesła, fotele, łóżka, kredensy, biurka)
 • materace
 • dywany, wykładziny
 • zdemontowana stolarka okienna (bez szkła!), drzwi
 • inne odpady wielkogabarytowe, których nie możemy wyrzucić do śmietnika ze względu na ich rozmiar, np.: duże zabawki, suszarki na pranie, deski do prasowania, większe plastikowe rzeczy
 • złom
 • deski

Co nie należy do odpadów wielkogabarytowych?

 • sprzęty elektroniczne i elektryczne – tzw. elektrośmieci (np. telewizory, lodówki, kuchenki, pralki, piecyki kuchenne)
 • wyposażenie łazienki i toalety (wszelkie wanny, muszle klozetowe, prysznice, umywalki i pozostałe produkty należące do ceramiki łazienkowej)
 • wszelkie odpady poremontowe (gruzu i elementy pochodne, styropian, otulina)
 • odpady niebezpieczne (np. farby, papa, azbest, wełna mineralna itp.)
 • tekstylia
 • okna, szyby, lustra
 • części samochodowe
 • odpady komunalne segregowane (karton, papier, szkło, folie itp.)

Co powinno się zrobić z odpadami NIE wielkogabarytowymi?

W zależności od rodzajów odpadów, należy je wyrzucić do odpowiednich pojemników w altanie śmietnikowej, wezwać bezpłatny odbiór, wrzucić do pojemników ustawionych w pobliskich sklepach lub zawieźć do lamusowni.

Odpady komunalne segregowane należy umieścić w odpowiednich pojemnikach w altanach śmietnikowych. Więcej informacji: https://mpo.krakow.pl/pl/mieszkancy/uslugi/selektywne

W przypadku elektrośmieci można zadzwonić do MPO (801 084 084) i umówić bezpłatny odbiór wielkogabarytowych urządzeń AGD (np. lodówki, pralki, kuchenki), małych (np. odkurzacze, żelazka, tostery, suszarki), sprzętu teleinformatycznego i telekomunikacyjnego (komputery, laptopy, drukarki, telefony), sprzętu RTV (telewizory, radia, sprzęt hi-fi), sprzętu oświetleniowego, narzędzi elektrycznych i elektronicznych (kosiarki, maszyny do szycia, wiertarki itp.), zabawek, sprzętu rekreacyjnego i sportowego z elementami elektronicznymi, a także baterii.

Wszelkie informacje znajdują się pod linkiem: https://mpo.krakow.pl/pl/mieszkancy/uslugi/elektrobrygada oraz pod numerem telefonu: 801 084 084. Śmieci można oddać również przez inne firmy, zajmujące się odbiorem elektrośmieci.

Drobną elektronikę, jak małe sprzęty (telefony, MP4, myszki do komputera, aparaty czy również baterie i żarówki) można wrzucać do specjalnych pojemników ustawionych w pobliskich sklepach lub do specjalnych EKO-PUDEŁKEK, które parkują przede wszystkim przed Galeriami Handlowymi. Harmonogram postoju można znaleźć tutaj.

Tekstylia można oddać w ramach programu “100% Korzyści”, który jest realizowany przez MPO i Polski Czerwony Krzyż. Wystarczy zadzwonić pod numer 801 084 084 i umówić się na bezpłatny odbiór ubrań. Tekstylia można również wrzucić do pojemników ustawionych w naszej okolicy:

W Lamusowni przy ul. Nowohuckiej 1 działa Krakowska Meblarnia, gdzie można oddać meble w dobrym lub lekko uszkodzonym stanie. Pracownicy MPO naprawiają meble, które można odratować i przeznaczają je do ponownego użycia bez konieczności tworzenia nowych produktów, a co za tym idzie generowaniu nowych odpadów. 

Godziny otwarcia Krakowskiej Meblarni są takie same jak godziny pracy Lamusowni – w dni powszednie od 10.00 do 18.00, w soboty od 7.30 do 18.00.

Książki można oddać pobliskiej biblioteki lub do Krakowskiego Kantorka Wymiany przy ul. Nowohuckiej 1 w każdy czwartek od 10.00 do 18.00. Po oddaniu książki, można bezpłatnie zabrać inną.

Oprócz książek można obejrzeć również kolekcję starych, zabytkowych już przedmiotów,  które przez lata mieszkańcy Krakowa zostawiali w Lamusowni: stare telefony, telewizory, radia czy żelazka.

Wszelkie przeterminowane leki czy zużyte strzykawki można wrzucić do specjalnych pojemników ustawionych w aptekach. Lista aptek znajduje się tutaj lub w specjalnych EKO-PUDEŁKACH, które parkują przede wszystkim przed Galeriami Handlowymi. Harmonogram postoju można znaleźć tutaj.

Inne odpady nie wielkogabarytowe każdy mieszkaniec Krakowa może bezpłatnie dostarczyć do lamusowni przy ul. Nowohuckiej 1 oraz przy ul. Krzemienieckiej 40. 

W przypadku przedmiotów w dobrym stanie, ale nie potrzebnych, zachęcamy do oddawania do sklepów charytatywnych, które dzięki swojej działalności często dają pracę osobom niepełnosprawnym, a przede wszystkim wspierają finansowo osoby i placówki, które potrzebują pomocy (osoby niepełnosprawne, domy opieki, hospicja, szpitale).

Dodatkowo zapraszamy do wyszukiwarki odpadów, znajdującej się na stronie MPO, która pokaże nam gdzie wyrzucić dany odpad: www.mpo.krakow.pl/pl/odpady

Pozostałe artykuły