Strona głównaAktualnościWentylacja mieszkań - WAŻNE

Wentylacja mieszkań – WAŻNE

Szanowni Państwo,

wszystkim nam leży na sercu komfort mieszkańców naszych budynków. Mimo starań ze strony mieszkańców i pracowników Spółdzielni mamy często do czynienia z problemami wynikającymi z nieprawidłowej wentylacji pomieszczeń. Podstawową przyczyną tych problemów jest konstrukcja budynków (wspólne przewody kominowe), wymiana stolarki na bardzo szczelną i bez wbudowanych nawiewników oraz rosnące ceny energii i związana z tym chęć oszczędzania.

Część problemów pojawia się w okresie chłodów i mrozów, a część powraca z nastaniem wiosny, a potem upalnego lata. Podstawowym problemem w okresie jesienno-zimowym jest zbyt niska temperatura w mieszkaniach i niedostateczny napływ świeżego powietrza, a latem wysoka temperatura na dachach i cofki z kanałów spalinowych. Takie zjawisko może powodować napływ do mieszkania tlenku węgla ze spalin, który jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka.

Skuteczność wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) w budynkach jest uzależniona od warunków pogodowych panujących na zewnątrz budynku, m.in. od ciśnienia i temperatury powietrza, jego gęstości, prędkości i kierunku wiatru. Ta wentylacja działa prawidłowo tylko wówczas, gdy istnieje zarówno nawiew, jak i wywiew powietrza z pomieszczenia oraz gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż wewnątrz. O ile wywiew zapewniają kratki osadzone w drożnych kanałach wentylacyjnych, o tyle nawiew mają zapewnić nawiewniki i szczeliny w oknach. Przy zbyt słabym nawiewie, nawet przy spełnieniu pozostałych warunków, nie wytworzy się odpowiednio mocny ciąg w kominach.

Odpowiedzialność za prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej jest wspólna i spoczywa zarówno na Spółdzielni (która poprzez coroczną kontrolę dba o drożność kominów) jak i na Mieszkańcach (którzy powinni zapewnić niezbędną ilość dopływającego powietrza
w celu jego wymiany).

Zwykle na zewnątrz powietrze jest świeże, mniej zanieczyszczone niż to w mieszkaniach. Na co dzień nie zwracamy na to uwagi, ale znajdujące się w mieszkaniu tworzywa sztuczne, chemia gospodarcza, tekstylia, meble z płyt wiórowych, itp. wydzielają związki szkodliwe dla zdrowia, stąd zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza jest działaniem koniecznym dla zachowania dobrostanu zdrowotnego.

Nowoczesna stolarka cechuje się dużą szczelnością, przez co powietrze przez okna nie napływa dostatecznie, stąd konieczne jest stosowanie nawiewników okiennych, mikrouchyłów lub wycięcie fragmentów uszczelek okiennych. Wielu mieszkańców kwestionuje to, że kontrola kominiarska wykazuje niedostateczny napływ powietrza do mieszkania, jest to jednak warunek konieczny, aby uniknąć zawilgoceń, pleśni, a nawet wykraplania wody na ścianach i oknach. Szczególnie narażone na wykraplanie są ściany z kanałami wentylacyjnymi, przeważnie w łazienkach i kuchniach. Często z uwagi na źle pojęte „oszczędności ciepła” mieszkanie jest słabo wentylowane.  W rezultacie dochodzi do ciągów wstecznych – np. kominem w ubikacji napływa zimne powietrze, aby uzupełnić jego brak w kuchni czy w łazience. Powoduje to wychładzanie ściany stanowiącej fragment przewodów wentylacyjnych i wykraplanie się na niej pary wodnej.

Jak poznać, że w naszym mieszkaniu nie ma prawidłowej wentylacji?

Wchodząc z zewnątrz do źle wywietrzonego mieszkania od razu czujemy zaduch, „ciężką atmosferę”, wyraźny brak „czegoś” w powietrzu. Temu „pierwszemu odczuciu” w tym wypadku można wierzyć. Po drugie, objawem złego wietrzenia jest skraplanie się pary wodnej na szybach, zwłaszcza w dolnej ich części. W bardziej drastycznych przypadkach para wodna skrapla się również na ścianach mieszkań. Dzieje się tak niestety najczęściej w narożnikach, tuż przy podłodze lub suficie. Mokra ściana – to zwiastun pleśni i grzybów domowych. Niestety, są one szkodliwe nie tylko dla ściany, lecz i dla zdrowia człowieka i zwierząt. We własnym interesie należy więc zachować rozsądek w oszczędzaniu ciepła i uszczelnianiu mieszkania.

Użytkownik mieszkania nie powinien okresowo wyłączać ogrzewania w mieszkaniu. W tych warunkach powietrze ulega ochłodzeniu, wzrasta jego wilgotność względna, a na powierzchni elementów konstrukcyjnych o najniższej temperaturze występuje wykraplanie pary wodnej. Zadbać trzeba przede wszystkim o to, by świeże powietrze docierało do najdalszych zakamarków mieszkania. Konieczne jest więc częste wietrzenie i wentylowanie mieszkania. Należy przewietrzać krótko, żeby nie wychładzać ścian, ale intensywnie – otwierając szeroko okna, umożliwiając szybką wymianę powietrza. W ten sposób pozbywamy się zarodników pleśni i grzybów oraz wytworzonych przez nie toksyn, szkodliwych dla zdrowia człowieka i zwierząt.

Oszczędzajmy, ale bez przesady …

Niektórzy nasi mieszkańcy bardzo wzięli sobie do serca potrzebę oszczędzania energii cieplnej poprzez zakręcanie grzejników i uszczelnienie mieszkania – popadając przy tym w szkodliwą dla zdrowia przesadę. Zalepiają np. kratki wentylacyjne, wymieniają okna na nowe nie pamiętając o nawiewnikach, uszczelniają drzwi, wychładzają nadmiernie mieszkania (poniżej 16 stopni). Takie działania mają skutek przeciwny do zamierzonego – są niebezpieczne dla zdrowia i dla substancji mieszkaniowej. Pozorne oszczędności zostaną „zjedzone” przez wydatki na remonty i na lekarstwa.

TO CO ZYSKAMY NA CIEPLE MOŻEMY WYDAĆ NA REMONT MIESZKANIA I LEKARZY.

MIEJMY ŚWIADOMOŚĆ, ŻE ZE WZGLĘDU NA WSPÓLNE PRZEWODY KOMINOWE WENTYLACJA GRAWITACYJNA BĘDZIE DZIAŁAĆ PRAWIDŁOWO TYLKO WÓWCZAS, GDY WSZYSCY ZAPEWNIMY JEJ WARUNKI, O KTÓRYCH PRZYPOMNIELIŚMY PAŃSTWU POWYŻEJ.

Zarząd Spółdzielni.

Pozostałe artykuły