Usuńmy wraki samochodów

Spółdzielnia Mieszkaniowa “Oświecenia” we współpracy z Zarządem Dzielnicy XV Mistrzejowice oraz jej Przewodniczącym Markiem Hohenauerem uruchomiła akcję, której celem jest usunięcie wraków z okolic nieruchomości należących do naszej Spółdzielni. 

Po własnych inwentaryzacjach oraz wiadomościach, które otrzymaliśmy zrobiliśmy listę samochodów, które od miesięcy stoją nieużytkowane i zgłaszamy je na bieżąco do służb miejskich w celu ich usunięcia. Bardzo doceniamy każdą taką informację zgłoszoną przez mieszkańców i jesteśmy pewni, że przy takiej współpracy jestesmy w stanie zwolnić jak największą liczbę miejsc parkingowych.

Dlatego prosimy o Państwa pomoc i zgłaszanie do nas wraków poprzez formularz poniżej lub na maila projekty@oswiecenia.pl.

Będziemy wdzięczni za każdą informację.

Kiedy samochód można uznać za wrak?

Zgodnie z art. 50a ustawy Prawo o Ruchu Drogowym samochód może zostać usunięty, gdy:

  • nie posiada tablicy rejestracyjnej,
  • nie posiada aktualnych badań technicznych w dowodzie rejestracyjnym,
  • nie posiada aktualnej polisy OC,
  • uszkodzone urządzenia, karoseria lub wyposażenie pojazdu (np. w wyniku kolizji, wypadku drogowego),
  • nie posiada kilku elementów, np.: drzwi (ich zamknięć), szyb, kół, opon, świateł,
  • ma zdewastowane lub zdekompletowane wnętrze pojazdu (wybite szyby, brak powietrza w kołach, zniszczone wnętrze),
  • wyciekają płyny eksploatacyjne (stwarzają one zagrożenie dla ludzi lub środowiska).

Gdzie zgłosić wrak?

Administratorom naszej Spółdzielni (12 647 05 65, 12 642 53 21 lub pokój nr 2, os. Oświecenia 40), poprzez formularz (https://forms.gle/XbPf9X95yX1xvQNw7) lub bezpośrednio do Straży Miejskiej.

Kto usuwa wraki?

Wraki może usunąć Straż Miejska lub Policja, w sytuacji gdy nie ma formacji Straży Miejskiej.

Jak wygląda proces usunięcia wraku?

  1. Po zlokalizowaniu wraku należy zgłosić miejsce, gdzie znajduje się porzucone auto administratorom naszej Spółdzielni (12 647 05 65, 12 642 53 21 lub pokój nr 2, os. Oświecenia 40), poprzez formularz (https://forms.gle/XbPf9X95yX1xvQNw7) lub bezpośrednio do Straży Miejskiej.
  2. Po przyjęciu zgłoszenia strażnicy miejscy zrobią wizję lokalną oraz sprawdzą stan samochodu. 
  3. Jeśli samochód będzie kwalifikował się jako wrak, wtedy zaczną ustalać właściciela pojzdu oraz jego miejsce zamieszkania.
  4. Jeśli uda się namierzyć właściciela, dostaje on wezwanie od Straży Miejskiej, a na aucie pojawia się informacja o procedurze.
  5. Jeśli właściciel nie usunie swojego pojazdu do 14 dni, strażnicy mogą wtedy zlecić odholowanie wraku.

Ile trwa usunięcie wraku?

Od zgłoszenia położenia potencjalnego wraku może potrwać nawet do około miesiąca czasu. 

Z jakich dróg można usunąć pojazd?

Z drogi publicznej, strefy ruchu oraz strefy zamieszkania można usunąć pojazdy, których stan wskazuje, że nie są użytkowane oraz nie mają tablic rejestracyjnych.

Z drogi wewnętrznej można usunąć pojazd tylko wtedy, gdy stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa osób, czyli np. posiadają wystające ostre elementy, rozbite szyby.
W sytuacji gdy pojazd znajduje się na drodze wewnętrznej i nie stanowi zagrożenia nie ma podstaw do jego usunięcia. Strażnicy miejscy rozmawiają wtedy z właścicielem pojazdu prosząc go o doprowadzenie auta do stanu używalności lub usunięcie go z tego miejsca.

Co dzieje się z pojazdami po odholowaniu?

Pojazdy nieużytkowane po odholowaniu trafiają na parking miejski. Wszystkie koszty odholowania jak i koszty postoju na płatnym parkingu ponosi właściciel.  Pojazd nieodebrany przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia jego usunięcia, uznawany jest za porzucony z zamiarem wyzbycia się i wówczas  przechodzi na własność gminy.